468508-001 HP 8Gb SW Multi-mode Fiber Channel 150m850nm LC Connector SFP+
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 468508-001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 8Gbps
- SFP+
- 150m 850nm
- Multi-mode Fiber Channel
- Transceiver Module
- Retail Part #: 468508-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Information technology professionals rely on HP quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increase, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HP provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.__HP provides a variety of networking solutions to keep your home or business connected. There's a networking choice for every budget, setting and level of expertise.
Transceiver | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | SFP+ |
| Product Name: | 8GB SFP Short Wave Fibre Channel |
| Application / Usage: | Data Networking |
| Fiber Mode Supported: | Multi-mode Fiber |
| Data Transfer Rate: | 8Gbps |
| Network Technology: | Fiber Channel |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.71 oz |
| Width: | 2.9 in |
| Depth: | 4.4 in |
| Height: | 6.2 in |
Miscellaneous | |
| Environmental Certification: | Server/Workstation |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility |